Ján Adam Raymann sa narodil v Prešove v roku 1690 v rodine lekárnika. Po absolvovaní elementárnych škôl v rodnom Prešove a Košiciach sa rozhodol študovať medicínu a stať sa lekárom. Lekársku fakultu začal navštevovať najskôr v nemeckej Jene, ale po roku sa rozhodol odísť do Leydenu v Holandsku. Raymann v tomto prostredí, na rozdiel od zaostalých uhorských pomerov, našiel na tunajšej univerzite intelektuálne prostredie nabité tvorivým napätím a z vedeckého i pedagogického hľadiska aj vynikajúce osobnosti jednotlivých medicínskych odborov.

Hoci mal Ján Adam Raymann po promócii veľmi zaujímavé a lukratívne ponuky na vykonávanie lekárskej praxe v Poľsku, bez zbytočného odkladu sa vrátil domov.

Prešovská spoločnosť prijala medzi seba Raymanna veľmi priaznivo. Už rok po návrate bol menovaný za mestského lekára. Veľmi rozsiahla je aj jeho vedecká činnosť v oblasti medicíny. Prejavoval hlboký záujem o všetky problémy súvekej medicíny a špeciálne sa venoval najmä infekčným chorobám. Zvláštnu pozornosť venoval kiahňam, osýpkam, záškrtu, škvrnitému týfusu, ale i besnote, malárii a žltačke.

Jeho pokus s očkovaním proti kiahňam na vlastnej dcére, uskutočnený tzv. variolizáciou, teda prenosom hnisavej malárie z nakazeného na zdravého jedinca s úmyslom ochrániť ho pred touto strašnou chorobou, je výsledkom bádania a dilemy nad tým, či uskutočnenie tohto experimentu je z morálneho hľadiska oprávnené. Úspešný výsledok pokusu na svojej dcére v čase, keď Prešov ohrozovala rozsiahla epidémia varioly, i jeho zopakovanie o niekoľko rokov na synovi, natrvalo zaradili Raymanna medzi významné osobnosti dejín európskej medicíny.

Raymann tieto pokusy naviac aj podrobne opísal, čo bolo veľmi neobvyklé, a to ešte zvyšuje presvedčivosť, dôveryhodnosť a hodnotu pokusu. Bol prvým, kto sa v Európe k tomuto činu vôbec odhodlal a súčasne o ňom bezprostredne vo vedeckom časopise napísal.

 

Švorc, P.: Príbehy starého Prešova. Prešov: Universum, 2003, s. 79. ISBN 80-89046-14-2